• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
Köpek Hepatit Hastalığı

Köpek Hepatit Hastalığı

ABONE OL
Nisan 3, 2020 19:35
Köpek Hepatit Hastalığı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Köpek Hepatit Hastalığı

Hastalık etkeninin bilimsel adı Infectious Canine Hepatitis’tir bilinen adıyla Köpek Hepatiti ya da Mavi Göz Hastalığıdır. Canine hepatitis hastalığının etkeni canine adenovirus tip-1 isimli virüstür. Karaciğeri etkileyen bir enfeksiyondur. Hastalık bu virüs ile enfekte olmuş köpeklerin burun akıntısı ve idrar gibi vücut sıvıları aracılığıyla etrafa yayılır ve bunlarla temas eden köpeklere bulaşır. Bu hastalığa yakalanıp iyileşen köpekler bile iyileştikten sonra 9 ay boyunca etrafa bu hastalığı yaymaya devam ederler. Hastalığa her yaş grubundan köpeğin yakalanabiliyor olması da bu hastalığın çok daha bulaşıcı olmasının sebeplerinden biridir.
Hastalık kronik hale geldiğinde korneada kızarıklık ve bulanıklık oluşur. Bulanıklık sebebiyle gözlerin rengi maviye döner ve bu nedenle bu hastalığın bir adı da mavi göz karaciğer yangısıdır.

Canine Hepatitis Belirtileri

-Boğaz ağrısı ve öksürük (erken dönem belirtisi)
-Zatürre (Nadiren)
-Korneada kızarıklık ve bulanıklık, mavi renge dönme
-Susuzluk
-İshal
-Kusma

Akut (hızlı gelişen) vakalarda belirtiler
-Yüksek ateş
-Ağız mukozasında kanama
-Lenf büyümesi
-Şiddetli konjuktivit
-Faranjit

Hastalığın Teşhisi

Hastalığın tanısı çoğunlukla klinik semptonlara göre belirlenir. Tipik belirtiler gösteren olaylarda hastalığın tanımı zor değildir. Özellikle bulanıklaşan ve maviye dönüşen göz rengi en önemli belirtilerdir.

Bulaşma Yolları

Enfekte olmuş köpeklerin burun akıntısı ve idrar gibi vücut sıvıları aracılığıyla etrafa yayılır ve bunlarla temas eden köpeklere bulaşır.

Tedavisi

Semptomatik tedavi uygulanır. Bu hastalığın kesin bir tedavisi yoktur.
En etkili mücadele yavrular 45 günlük olduklarında aşı programına alınmasıdır. Aksi takdirde yavrularda daha şiddetli olabilmektedir.
Dolayısıyla canine hepatitis söz konusu olduğunda tedaviden çok köpeği bu hastalıktan korumaya odaklanmak gerekiyor ve bunun da tek yolu köpeğin aşılarını düzenli olarak yaptırmaktan geçiyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.