Köpek Nezlesi (Canine Parainfluenza)

Köpek Nezlesi (Canine Parainfluenza)

Köpek Nezlesi (Canine Parainfluenza)

Bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olup, köpeklerin sık ve bir arada bakıldığı barınak, pet mağazası gibi yerlerde yaygın görülür. Canine Parainfluenza virüsü tek başına her zaman ölümcül olmasa da barınak hastalığı ile birleştiğinde sonu genellikle ölümdür. Bu viral enfeksiyon solunum sisteminde orta dereceli bir yangıya neden olur. Ancak CAV-2 virüsü ve Bordetalla bronchiseptica bakterisi ile kombine halde çok şiddetli ve ölümcül enfeksiyonlara neden olurlar.

Hastalık Belirtileri

– Kuru öksürük
– İştahsızlık
– Depresyon
– Burun ve göz akıntısı

Hastalığın Teşhisi

Hastalığın tanısı çoğunlukla klinik semptonlara göre belirlenir. Tipik belirtiler gösteren olaylarda hastalığın tanımı zor değildir. Özellikle kuru öksürük, burun ve göz akıntısı en önemli belirtilerdir.

Bulaşma Yolları

Enfekte olmuş köpeğin vücut sıvısı ve solunumundan bulaşır. Kapalı yerlerde tutulan, barınak, petshop gibi yerlerde sıkça görülür.

Tedavisi

Bu solunum yolu hastalığı insanlardaki soğuk algınlığına benzer belirtiler üretir. Hastalık, erken aşamadayken ilaç ve iyi bakımla tedavi edilebilir.

Korunma ve Aşı

İlk aşılara, köpeğin 6 haftalık olmasından itibaren bir dizi halinde başlanır. Yıllık olarak yapılan 2. dozlar bunu takip eder.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM