Barınak Hastalığı

Barınak Hastalığı

Barınak Hastalığı (Kennel Cough)

Bordotella virüsünün sebep olduğu Kennel Cough olarak adlandırılan özellikle köpeklerde alt solunum yollarında enfeksiyona neden olan viral bir hastalıkdır. Ülkemizde oldukca sık rastlanılır. Hastalık aşılanmamış yavru köpeklerde üst ve alt solunum yollarınına yerleşerek enfeksiyona neden olurlar. Bu da özellikle yavrularda, ölümlere neden olabilmektedir. Köpek nezlesi ile birleştiğinde ölüm oranı çok yüksektir.

Hastalık Belirtileri

– Kuru öksürük
– İştahsızlık
– Burun Akıntısı

Hastalığın Teşhisi

Hastalığın tanısı çoğunlukla klinik semptonlara göre belirlenir. En karekteristik klinik belirti olarak öksürük ve hemen arkasından burun çevresinde iltihabik karakterli, yapışkan bir akıntı göze çarpar. Vücud ısısı yüksek veya normal olabilir. Yetişkin hastalarda genelde bunların dışında bir belirti görülmez.
Genç köpeklerde hastalık daha hızlı seyreder ve klinik belirtiler daha şiddetlidir. Öksürük ile birlikte exudat çıkışı ve burun akıntısı görülür. Beden ısısı yüksektir. Halsizlik ve iştahsızlık ileri derecededir.

Bulaşma Yolları

Enfekte olmuş köpeğin vücut sıvısı ve solunumundan bulaşır. Kapalı yerlerde tutulan, barınak, petshop gibi yerlerde sıkça görülür. Hastalığın bulaşması solunum yolu ile olduğundan, köpeklerin toplu olarak barındıkları yerlerde sık görülmesine ve kolay yayılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle hastalık barınak hastalığı olarak tanımlanır.

Tedavisi

Hastalığın spesifik bir tedavisi yoktur. Bu nedenle hastalığın önlenmesinde en emin yol aşılamadır. Özellikle yavrularda aşılama ve rutin tekrarlar önemlidir.
Hasta köpek diğer köpeklerden ayrı olarak kontrol altına alınmalıdır.
Hastalık köpeklerin toplu olarak barındıkları yerlerde daha çok görüldüğünden bu tür yerlere bırakılacak köpeklerin en az bir hafta önceden aşılanması kesinlikle gereklidir.
Köpeğinizin tüm aşıları tam olmasına rağmen Kenel Cougin (barınak hastalığı) hastalığı köpeğinizde düşük bir ihtimal de olsa yine de görülebilir. Bunun sebebi virüslerin sürekli değişkenlik gösteriyor olmasıdır.

Korunma ve Aşı

Bu hastalık ortaya çıktıktan sonra 10 gün içinde geçmeye başlıyor. Bu hastalık için bulunmuş özel bir tedavi yöntemi yoktur. Hastalıktan köpeğinizi uzak tutmak istiyorsanız mutlaka aşı yapmalısınız.
Bu hastalık için uygulanacak iki adet aşı bulunmaktadır.
– Birinci aşımız CPI aşısıdır. Bu aşı köpeğinize burun yoluyla uygulanır ve bu aşının köpeğinize olan etkisini 1 saat içinde gözlemleyebilirsiniz ve bu aşı 2- 4 haftalık yavru köpeklere bile uygulanabilir.
– İkinci aşımız ise inaktive enjeksiyon yoluyla yapılan Kennel Cough aşısıdır. En erken 6-8 haftalık yavru köpeklere uygulanabilir. 2-4 hafta aralıkla çift doz olarak yapılır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Çanakkale geçilemedi tarihin akışı değişti

Çanakkale geçilemedi tarihin akışı değişti

Mart 18, 2023, Çanakkale geçilemedi tarihin akışı değişti için yorumlar kapalı
Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanlığı Çorum’da Meslektaşlarına Yapılan Çirkin Saldırıyı Kınadı

Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanlığı Çorum’da Meslektaşlarına Yapılan Çirkin Saldırıyı Kınadı

Ekim 27, 2022, Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanlığı Çorum’da Meslektaşlarına Yapılan Çirkin Saldırıyı Kınadı için yorumlar kapalı
Adana’da sokak hayvanları özel veteriner kliniklerince de kısırlaştırılacak

Adana’da sokak hayvanları özel veteriner kliniklerince de kısırlaştırılacak

Ağustos 4, 2022, Adana’da sokak hayvanları özel veteriner kliniklerince de kısırlaştırılacak için yorumlar kapalı
Dünya Veteriner Hekimler Günü Adana’da Kutlandı

Dünya Veteriner Hekimler Günü Adana’da Kutlandı

Nisan 30, 2022, Dünya Veteriner Hekimler Günü Adana’da Kutlandı için yorumlar kapalı