• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
Veteriner Fakülteleri Dekanlar Konseyi Genel Kurulu Ankara Üniversitesinde Gerçekleştirildi

Veteriner Fakülteleri Dekanlar Konseyi Genel Kurulu Ankara Üniversitesinde Gerçekleştirildi

ABONE OL
Mayıs 19, 2024 05:27
Veteriner Fakülteleri Dekanlar Konseyi Genel Kurulu Ankara Üniversitesinde Gerçekleştirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi, 15 Mayıs 2024 tarihinde Veteriner Fakülteleri Dekanlar Konseyi Genel Kurulu’na ev sahipliği yaptı.

Veteriner Fakülteleri Dekanlar Konseyi Genel Kurulu’na Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Tıp – Sağlık Bilimleri Eğitim Konseyi ve Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yarsan, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Murat Fındık, Türk Veteriner Hekimler Birliği Vakfı Başkanı Safa Gür, , Veteriner Hekimler Derneği Genel Başkanı Dr. Gülay Kabasakal Ertürk ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen veteriner fakülteleri dekanları ile veteriner fakülteleri öğretim üyeleri ve öğrencileri de katıldı.

Genel Kurul, Veteriner Fakülteleri Dekanlar Konseyi Başkanı Prof. Dr. Ender Yarsan’ın açılış konuşmasıyla başladı. Yarsan, veteriner hekimliği mesleğinin önemi, eğitim öğretimin tarihsel süreci ve mesleki sorunlar üzerine değerlendirmelerde bulundu. Toplantının açılışında ayrıca Ankara Üniversitesi Rektörü ve meslek örgütleri temsilcileri de konuşmalar gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Murat Fındık, toplantıda yaptığı konuşmada, veteriner fakültelerinin diplomalarında “Veteriner Hekim” unvanının yer almasının önemine değinerek, bazı fakültelerin bu unvanı kullanmadığını belirtti ve bu durumun düzeltilmesi gerektiğini vurguladı. Fındık ayrıca, veteriner hekimliği eğitiminde ulusal ve uluslararası akreditasyon süreçlerinin önemine dikkat çekti ve tüm fakültelerin bu süreçlere katılmasının gerekliliğini ifade etti.

Toplantıda, yeni veteriner fakültelerinin açılmasının gereksiz olduğunu belirten Fındık, mevcut fakültelerin fiziki yapıları ve öğrenci kapasitelerinin göz önüne alınarak kontenjanların yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Uzaktan eğitim veren meslek yüksekokullarındaki ilgili bölümlerin kapatılması gerektiğini de vurgulayan Fındık, bu programların mezunlarına “hayvan sağlığı teknisyeni/teknikeri” unvanının verilmesinin uygun olacağını belirtti.

Veteriner Fakülteleri Dekanlar Konseyi Genel Kurulu’nda ayrıca önemli mesleki konular üzerine sunumlar yapıldı. Prof. Dr. Mehmet Çağrı Karakurum, Veteriner Hekimliğinde Ulusal / Uluslararası Akreditasyon; Prof. Dr. Begüm Yurdakök Dikmen, EAEVE Logbook Çalışmaları; Dr. Öğretim Üyesi Gencay Ekinci, Veteriner Hayvan Hastanesi Yapılanması ve Veteriner Hekim İsa Yıldırım, Veteriner Hekimliğinde Uzmanlık – VUS konularında ayrıntılı değerlendirmelerde bulundular.

Genel Kurul sonunda, yeni yönetim organlarının seçimi yapıldı ve Prof. Dr. Ender Yarsan’ın başkanlık ettiği liste onaylandı. Toplantı sonrası, yeni seçilen yönetim organları ile birlikte Anıtkabir’e resmi bir ziyaret gerçekleştirildi ve Veteriner Hekimliği Tarihi Müzesi ziyaret edilerek program tamamlandı.

Veteriner Fakülteleri Dekanlar Konseyi Genel Kurulu’nun mesleki gelişim açısından hayırlı olmasını dileyen katılımcılar, çalışmalarında başarılar temenni ettiler. TVHB Merkez Konseyi Genel Sekreteri Prof. Dr. Murat Fındık, dekanlar konseyi ile iş birliğinin süreceğini ve mesleğin geleceği için önemli kararların alınacağını belirtti.

Haber: Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Türk Veteriner Hekimleri Birliği

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.