• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Duyurusu

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Duyurusu

ABONE OL
Nisan 4, 2020 18:56
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Duyurusu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sayı : 300/421 19.9.2016
Konu: Kamu dışında görevlendirme tebliği
ile ilgili mahkeme kararı.

VETERİNER HEKİMLERİ ODASI BAŞKANLIĞINA

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği tarafından açılan dava sonucunda, Danıştay 8. Dairesi “Kamu Dışında Görev Alan Veteriner Hekimlerin Çalışma Usul Ve Esaslarına Dair Tebliğin” 9. Maddesinde yer alan “veteriner hekimlerin aylık asgari ücretinin” Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından belirlenmesinin kanuni dayanağı olmadığı gerekçesi ile bu maddenin “yürütmesinin durdurulması” kararı vermiştir. Bu nedenle şu aşamada, tebliğin bu maddesinin uygulanması mümkün değildir.

Ancak; “Türk Veteriner Hekimleri Birliği Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Uygulama Yönetmeliğinin” 113. (1) maddesi ile ilgili aynı kurum tarafından açılan dava lehimize sonuçlanmıştır. Yönetmeliğin bu maddesi; Veteriner Hekim Odalarına, kamu dışında çalışan veteriner hekimlerin, ücret ve sosyal haklarını belirleme yetkisi tanımaktadır.

Bu nedenle; Kamu dışında çalışacak tüm veteriner hekimlerin, yönetmeliğin bu maddesi çerçevesinde, yine işverenle, çalışma şartlarını ve ücreti belirleyen sözleşme yapmaları zorunlu olup, sözleşmelerde, 2016 yılı için belirlenen asgari ücretler dikkate alınarak onaylanacaktır. Uygulamadaki tek değişiklik, tebliğ yerine yönetmeliğin geçmesidir.
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Talat GÖZET
Türk Veteriner Hekimleri Birliği
Merkez Konseyi Başkanı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.