• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
Suni Tohumlamada Mobil Uygulaması

Suni Tohumlamada Mobil Uygulaması

ABONE OL
Nisan 12, 2020 09:44
Suni Tohumlamada Mobil Uygulaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca suni tohumlama kayıtlarının 2017 yılı başından itibaren internet ortamında tutulmasına karar verildiğini anımsatarak, bu nedenle de Adana’da çalışan veteriner hekimlere yeni uygulama ile ilgili eğitim çalışması yapıldığını söyledi.

Adana Veteriner Hekimleri Odası’ndaki eğitimin açılışında konuşan Oda Başkanı Nihat Köse, suni tohumlamada mobil uygulamaya geçilmesi sonucu tohumlama kayıtlarının en hızlı ve en doğru şekilde yapılmasını sağlayacağını belirterek, şöyle konuştu:
“Kayıtların düzenli tutulması hayvan sahiplerinin destekleme kayıplarına uğramasının da önüne geçecektir. Suni tohumlama uygulamaları hayvan ıslahının en önemli ayaklarından biridir. Şuan da ülkemiz büyükbaş hayvanların yüzde 85’i yıllarca yapılan tohumlama çalışmaları ile melez ya da kültür ırkına dönüşmüştür. Bu vesile ile bakanlığın çıkarmaya hazırlandığı suni tohumlama yönetmeliğinde tohumlamanın lise veya dengi bir okul mezunu tarafından yapılabileceği yazılmakta. Bu yönetmeliğin çıkması durumunda yıllarca hayvancılığın ıslahı için verilen emekler boşa gidecek. Kısa sürede hayvancılığımız geriye doğru evirilecektir. Bakanlığımıza sesleniyoruz suni tohumlama sağlıklı hayvana yapılır. Hayvanın sağlıklı olduğuna da ancak veteriner hekim karar verebilir. Bu nedenle yönetmelikteki bu değişiklikten derhal vazgeçilmelidir. Mobil uygulamaya geçilmesiyle ileriye doğru evirileceğini düşündüğümüz ıslah çalışmaları yönetmelik değişikliği ile geriye gidebilir.”
Suni tohumlama kayıtlarının internet ortamında mobil uygulaması ile ilgili bilgi veren Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse, uygulamanın yapılabilmesi için il müdürlüğünden tohumlama izninin alınmış olunması ve internet çıkışlı android işletim sistemine sahip tablet veya cep telefonuna sahip olunması gerektiğini söyledi. Köse, “Yapılan tohumlama işleminin çıktısını alabilmek için 2,5 inç genişliğinde ve bluetooth bağlantı özelliği olan termal yazıcıya sahip olması gerekmektedir. Uygulayıcı mobil tohumlama yazılımını kullanmadan önce sahibi olduğu android cep telefonu veya tabletin EMI numarasını il, ilçe müdürlüğüne başvurarak e-ıslahtaki teknisyen kaydına ekletmesi gerekmektedir. Mobil tohumlama yazılımında kontör tahsisi ile işlem yapıldığından uygulayıcıların tohumlama kayıtlarına başlamadan önce il, ilçe müdürlüklerine başvurarak teknisyen kayıtları üzerine kontör tahsis ettirmeleri gerekmektedir” dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.