• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
Kozan Belediyesi Sosyal medya üzerinden paylaşılan görüntüler ile ilgili açıklama yaptı

Kozan Belediyesi Sosyal medya üzerinden paylaşılan görüntüler ile ilgili açıklama yaptı

ABONE OL
Nisan 4, 2020 08:50
Kozan Belediyesi Sosyal medya üzerinden paylaşılan görüntüler ile ilgili açıklama yaptı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kozan Belediyesi Sosyal medya üzerinden paylaşılan görüntüler ile ilgili açıklama yaptı

Sosyal medya üzerinden bir takım çevreler tarafından yapılan ve ne zaman çekildiği belli olmayan görüntülerde Kozan Hayvan Barınağındaki hayvanların açlıktan birbirlerini yedikleri şeklinde paylaşım yapılmıştır.Bu paylaşımlar ile ilgili Kozan Belediyesi olarak gerekil soruşturma başlatılmış olup Kozan Hayvan Barınağında yaşanan üzücü olayın açlıkla uzaktan yakından alakası olmadığı, bu olayda gerek personellerin gerek ise bir başkalarının ihmali varsa gerekli soruşturmanın başlatıldığını ve olaya neden olan kişi veya kişilerin gerekli cezai işlemi alacaklarını belirtildi.

Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam: “Sosyal Medya Üzerinden yetkililere sormadan ve teyit etmeden yapılan açıklamaların doğruyu yansıtmıyor”

Bu paylaşım üzerine harekete geçen Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam yaptığı açıklamada Sosyal Medya Üzerinden yetkililere sormadan ve teyit etmeden yapılan açıklamaların doğruyu yansıtmadığını kaydetti.

Kozan Hayvan Barınağını yetkililer ile birlikte inceleyen ve barınak hakkında istişarede bulunan İlçe Kaymakamı Şafak Gürçam; “Son günlerde sosyal medya hesaplarından yayınlanan paylaşımlarda ilçemizde bulunan barınak ile ilgili bizim hoşlanmadığımız ve tasvip etmediğimiz bazı görüntüler ortaya çıktı. Tabi burası belediyemize ait bir alan. Tabi gerek rehabilitasyon gerek ise kısırlaştırma işlemi de büyükşehir belediyesinin görev sahası içerisinde ama bizim belediyemiz de elindeki imkanlar dahilinde bu hayvanlar için gerekeni yapıyor. Biz Kozan Kaymakamlığı olarak bunu takip ediyoruz. Son süreçte özellikle personellerin koronavirüs salgını nedeniyle personellerin eksiltilmesi veya azaltılması nedeniyle olmuş olabilir. Normalde gece de personel durabiliyordu. Sanırım son süreçten sonra gece personeli görevlendirilmemiş
dolayısıyla bugünden itibaren yeniden gece personeli görevlendirilecek. Ben Belediye Başkanımıza söyledim. Uyuz köpek tabir ettiğimiz köpeklerin bölümünde bir ölümün olması ve daha sonra da diğer köpeklerin o istemediğimiz görüntü bu ölen köpeği yeme görüntüleri var. Dolayısıyla tasvip etmiyoruz. Gereken tedbirleri aldık. ” dedi.

“Barınakta Hayvanlara Yeteri Kadar Mama Bulunuyor”

Hayvan barınağındaki köpeklerin açlıktan ölmediğini düşünen ve yaptıkları incelemede Hayvan Barınağında ihtiyaçtan fazla mama olduğunu ve hayırseverlerin barınağa yaptığı yardımlar sayesinde barınakta sürekli mama olduğunu belirten Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam; “Bu konuda daha da tedbirlerimizi sıkılaştırdık. Burada Kaymakamlık olarak, Kozan Belediyesi olarak ve Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanımızda burada zaten. Bu dünyada her canlının yaşama hakkı var. Yer yüzü her canlıya yetecek kadar geniş. Biz insanlarda bu hayvanlara karşı biraz daha duyarlı olmalıyız. Tabi burada şu da önemli bazen bizi sokak köpekleri ile ilgili çok şikayet geliyor. Caddelerde sokaklarda köpeklerden yürünemediği, ya da işte alışverişe çıkıldığı anda işyerlerinin önünde çok fazla köpek yoğunluğu olduğu yönünde şikayetler geliyor. Biz bu konuda tedbir alıyoruz ama malesef bu Türkiye’nin gerçeği başka ilçelerden veya yerleşim yerlerinden de bazen getirilip bırakılan köpekler var. Zaten Kozan bölgenin merkezi konumunda olduğu için sürekli bu olaylar tekrarlanıyor. Büyükşehir Belediyemiz ve Kozan Belediyemiz irtibat halindeler zaten. İhtiyaç halinde hayvanları alıp götürüp tedavi ettiriyorlar. Dolayısıyla zaten yapılması gerekende yasal olarak ta hastalıklı olanların dışında kısırlaştırılıp bulunduğu bölgeye yeniden bırakılmasıdır. Yani mevzuatta bunu ön görüyor zaten. Dolayısıyla tüm köpekleri bu barınakta beslemek gibi bir zorunluluk yok.

“Birileri Sosyal Medya Üzerinden Çıkar Peşindeler”

Sosyal Medya Hesapları üzerinden birilerinin çıkar peşinden koştuğunu ve yetkililere danışılmadan bu tür paylaşımların yapıldığını belirten ve yapılan bu paylaşımların gerçekle uzaktan yakından alakası olmadığını ifade eden Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam; ” Hepimizin bu konuda duyarlı olması lazım. Senin benim bu belediyenin değil herkesin bu konuda yardımcı olması lazım. Bunu kişisel ranta çevirmek isteyenler olabiliyor. Sosyal medya üzerinden teyit etmeden, doğrulamadan açıklama yapanlar var. Bu tür olayları yetkililere sormadan ve doğrulamadan kimsenin bir görüşe ve fikre sahip olmasını istemiyoruz. Lütfen yetkililerden bilgi alsınlar.

Veteriner Hekim Çullu; “Hayvanların Açlıktan Ölmeleri Söz Konusu Değil”

Kozan Hayvan barınağında bulunan hayvanların sürü psikolojisi nedeniyle sürekli birbirlerine saldırdıkları ve son günlerdeki alınan koronavirüs tedbirleri dolayısıyla barınakta yeterli personel olmamasından dolayı böyle istemeyen bir olayın yaşandığını belirten ve barınakta yeteri oranda mamanın bulunduğunu ifade eden Kozan Hayvan Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi Veteriner Hekimi Aii Çullu; “Ben gelen şikayetler üzerine barınakta bir değerlendirme yaptım. Bu hayvanlar barınakta açlıktan değil sürü bazında yönetildikleri için kavgadan dolayı birbirlerine zarar verebilecekleri için dolayısıyla barınak yetkililerinden veya personellerinden kaynaklanan bir hata değildir. Tabiki hayvanlarımız aç olabilir. Bunlar sürü bazında yem atılıyor on hayvandan dokuzu yiyip biri yemeyebiliyor. Bunların ölmesi gibi bir durum söz konusu değil ertesi öğünde zaten bu hayvanlara yemek veriliyor ve o aç kalan hayvanlarda diğerleri tokken karnını doyurabiliyor. Hayvanların tedavileri yapılıyor, ameliyatları düzenli olarak yapılıyor sokaklara neden hayvan bırakmıyorsunuz diyorlar bu sefer de. Hayvanları bıraktığımızda da neden hayvanlar toplanmıyor diye şikayetler geliyor. Yani biz görevimiz olarak bu hayvanları toplar tedavi eder bakımını yaparız. Bunun takibini de küpe amacıyla yapıyoruz ancak ilçemize farklı ilçelerden köpeklerin geldiğini görüyoruz. Bu köpeklerin toplama işlemini de biz yaptığımız için tabi bu konuda yeterli olamıyoruz. Hayvanlarımız sıkıntı yaşıyor olabilir fakat bunu büyükşehir belediye başkanımızın da destekleri ile çözüyoruz. Ama bu görüntüyü içerden bir personelimizin çekip göndermesi daha mantıklı geliyor. Çünkü içeriye biz dışarıdan ziyaretçi almıyoruz koronavirüs salgınından dolayı. Giriş çıkışlar yasak şuan. Şuan çekildiyse yani şuan böyle bir görüntü çekildiyse personelimizden kaynaklıdır. Gece bir hayvan burada öldüyse biz buna müdahale edemeyiz. Fırınımızdan ekmek geliyor, lokantalarımızdan yemek topluyoruz, esnaflarımızdan destek geliyor sağ olsunlar barınağımıza. Kısacası her yerden barınağımıza yardım geliyor fakat buna rağmen hala hayvanlar açlıktan ölüyor diye propaganda yapılıyorsa vallahi diyecek bir şey bulamıyoruz.

Büyüköztürk; “Kozan Hayvan Barınağımızı Asla İhmal Etmiyoruz”

Adana Büyükşehir Belediyesi olarak Kozan Belediyesi ile sürekli irtibat halinde olduklarını ve Kozan Hayvan Barınağındaki hayvanlara yeterli oranda mama gönderdiklerini belirten ve yaşanan bu üzücü olayın asla hayvanların açlığından kaynaklanmadığını ifade eden Adana Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Daire Başkanı Deda Büyüköztürk; “Ülke olarak zor günlerden geçiyoruz. Ama Adana Büyükşehir Belediyesi olarak sokak hayvanlarımızı mağdur etmemeye çalışıyoruz. Şuan bütün ilçelere besleme yapıyoruz. Kozan Hayvan Barınağımıza da yeteri kadar mama getirdik. Ben de hayvanların açlıktan birbirine saldırdığı değil de daha çok hayvanların doğal olarak birbirlerine saldırmalarından dolayı böyle bir durumun yaşandığını düşünüyorum. Biri ölmüş ondan sonra parçalamış ta olabilirler.

Hayvanların aç bırakıldığını bende düşünmüyorum. Sayın Başkanım dışarıdan da destek alıyor, bizde Adana Büyükşehir Belediyesi olarak hayvanlarımıza destekte bulunuyoruz. Ama görüntülerde bir sıkıntı var bunu gidermeye çalışacağız hep birlikte bizim bir eksiğimiz varsa gidermeye çalışacağız.

Avan; “Konu İlle Alakalı Soruşturmayı Başlattık ihmali Olan Cezasını Alacak”

Kozan Hayvan Barınağında yaşanan üzücü olayın açlıkla uzaktan yakından alakası olmadığını belirten fakat bu olayda gerek personellerin gerek ise bir başkalarının ihmali varsa gerekli soruşturmanın başlatıldığını ve olaya neden olan kişi veya kişilerin gerekli cezai işlemi alacaklarını ifade eden Kozan Belediye Başkan Vekili Kenan Avan; “Barınağımızı sürekli denetliyoruz ve dünkü denetlememizde de barınağımızda yeterli oranda mama olduğunu gördük. Hatta ihtiyaçtan da fazlası vardı. Konu ile alakalı gerekli çalışmaları başlattık. Barınaktaki görevlilerimizle alakalı soruşturmayı başlattık. Eğer bir kusuru olan varsa derhal bu kusuru yerine getireceğiz eğer bir personelin kastı varsa bunu da yerine getireceğiz.

Kaynak: www.kozanbilgi.net

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.