• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
Giresun’da şap hastalığına karşı 198 bin 527 büyükbaş hayvan aşılandı

Giresun’da şap hastalığına karşı 198 bin 527 büyükbaş hayvan aşılandı

ABONE OL
Haziran 19, 2023 11:43
Giresun’da şap hastalığına karşı 198 bin 527 büyükbaş hayvan aşılandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan “Şap Hastalığının Kontrol ve Eradikasyonu Projesi” kapsamında; ülkemizin Anadolu illerinde 13 Şubat-28 Nisan 2023 tarihleri arasında yürütülen “İlkbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası” çerçevesinde Giresun ili genelinde 100 bin 825 baş sığır cinsi hayvana Şap Tetravalan (4’lü karma) aşısı yapıldı.

Şap hastalığı; halk arasında ‘Dabak’ olarak bilinen, bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan çok bulaşıcı viral bir hastalıktır. Hastalığa neden olan virüsün A, O, C, Asia-1, Sat-1, Sat-2 ve Sat-3 olmak üzere antijenik farklılık gösteren 7 ayrı serotipi bulunmaktadır. Ülkemizde görülen serotiplere karşı Şap Enstitüsü Müdürlüğü tarafından üretilen şap aşıları ile koruyucu aşılama çalışmaları yürütülmektedir. Hastalık, ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturmakta olup; et veriminde %30-45, süt veriminde %15-35 arasında verim kayıplarına neden olmaktadır. Özellikle genç hayvanlar hastalığa karşı son derece hassas olup, hastalık ölümlere yol açabilmektedir.

2023 yılı mart ayı başında Giresun ili hariç ülkemizin muhtelif illerinde görülen Irak menşeili Sat-2 serotipi şap hastalığı nedeniyle hastalığın yayılımını önlemek maksadıyla, Bakanlığımız tarafından ülke genelinde bir dizi önlem alındı. Bu süreçte Şap Enstitüsü Müdürlüğü tarafından ülkemizde yeni görülen Sat-2 serotipine karşı üretilen Şap Bivalan (2’li karma) aşılar mart ayı sonunda ilimize ulaştırılmış olup, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizde görevli veteriner sağlık personellerince yürütülen yoğun aşılama çalışmaları neticesinde Giresun ili genelinde 97 bin 702 baş sığır cinsi hayvan yeni serotip şap hastalığına karşı aşılanmıştır. Böylelikle 2023 yılının ilk 5 ayında Giresun ili genelinde toplam 198 bin 527 baş sığır cinsi hayvana şap hastalığının Sat-2, O, A ve Asia 1 serotiplerine karşı aşılama yapılmış olup, ilimiz hayvan varlığının %94’ü Şap Tetravalan ve %91’i Şap Bivalan aşılar ile aşılanmıştır.

2023 yılı başından bu yana Giresun ilimizde  şap hastalığı görülmemiş olup kurban bayramına sayılı günlerin kaldığı bu dönemde hastalıkla mücadelenin en önemli unsuru olan aşılama çalışmalarına aralıksız devam edilmektedir. Bu süreçte hastalıkla mücadele maksadıyla olası hastalık ihbarları titizlikle değerlendirilmekte olup, hastalığın yayılımında önemli rol oynayan hayvan hareketlerini kontrol etmek için yol kontrolleri artırılmıştır. İl dışına nakledilecek ve il içinde kurbanlık hayvan pazarlarına getirilecek büyükbaş hayvanlarda Sat-2 serotipine karşı şap aşısı ile aşılanmış olma şartı aranmaktadır.

Şap hastalığı ile mücadele çalışmalarına eş zamanlı olarak 2023 yılı başından bu yana, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimiz tarafından Giresun ili genelinde; Sığırların Nodüler Ekzantemi Hastalığına (LSD) karşı 99 bin 13 büyükbaş hayvan, Koyun Keçi Vebası Hastalığına karşı 16 bin 409 küçükbaş hayvan, Sığır Brusellozu hastalığına karşı 7 bin 686 baş dişi buzağı, Koyun Keçi Brusellozu hastalığına karşı 4 bin 547 dişi kuzu ve oğlak ile Kuduz hastalığına karşı bin 670 kedi ve köpek aşılanmıştır.

Haber: Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.