• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
Bir Davayı Daha Kazandık

Bir Davayı Daha Kazandık

ABONE OL
Nisan 12, 2020 08:38
Bir Davayı Daha Kazandık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sayın Meslektaşlarım,

Mesleğimizin kazanımları hilafına olan Islah Amaçlı Hayvan Yetiştirici Birliklerinin Kurulması  ve Hizmetleri hakkındaki yönetmeliğin iptali amaçlı açtığımız davada, haklılığımız Anayasa Mahkemesince tescil edilmiş ve bunun üzerine bakanlık istemimiz doğrultusunda gerekli düzeltmeleri yapmıştır. Danıştay 10. Dairesi 10.12.2015 tarihli kararı ile iptal istemimizin sonucunu resmen bildirmiş olup, bir davayı daha kazandığımızı tescil etmiştir.
Aşağıda hazırladığımız  duyuru metninin meslektaşlarımıza duyurulmasını rica ederim
Saygılarımla
Prof.Dr.Şakir Doğan TUNCER
VHD Başkanı

 

DANIŞTAY 10. DAİRE KARARI İLE HAKLILIĞIMIZ TESCİL EDİLMİŞTİR.

8.04.2011 TARİH VE 27889 SAYILI RESMİ GAZETEDE YAYIMLANAN “ISLAH AMAÇLI HAYVAN YETİŞTİRİCİ BİRLİKLERİNİN KURULMASI VE HİZMETLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK” İN 34.MADDESİNİN, 35.MADDESİNİN 1.FIKRASININ 1. CÜMLESİ İLE (a) BENDİNİN  İPTALİ İÇİN AÇTIĞIMIZ DAVA SONUÇLANDI.

İPTAL  İSTEMİMİZİN ÖZETİ, ISLAH AMAÇLI HAYVAN YETİŞTİRİCİLİK FAALİYETLERİNİN ÖNCELİKLE VETERİNER HEKİMLER TARAFINDAN YÜRÜTÜLMESİ, BU  MÜMKÜN OLMADIĞI TAKDİRDE ZİRAAT FAKÜLTELERİNİN ZOOTEKNİ BÖLÜMÜNDEN MEZUN OLAN  ZİRAAT MÜHENDİSLERİ TARAFINDAN YÜRÜTÜLEBİLECEĞİ, TEKNİK İŞLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE AİT GÖREVLERİN SADECE VE ANCAK VETERİNER HEKİMLER TARAFINDAN YÜRÜTÜLECEĞİ, SAĞLIK İŞLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE ATANACAK VETERİNER HEKİMLERİN GÖREV VE YETKİLERİNİN AÇIKÇA BELİRLENMESİ YOLUNDA İDİ.

YÖNETMELİĞİN DAYANAĞI OLARAK GÖSTERİLEN 5996 SAYILI VETERİNER HİZMETLERİ BİTKİ SAĞLIĞI, GIDA VE YEM KANUNUNUN 10. MADDESİNİN 6. VE 15. FIKRALARI İLE 31. MADDESİNİN FIKRALARININ  ANAYASAMIZA AYKIRILIK İDDİAMIZ CİDDİ BULUNARAK DOSYAMIZ ANAYASA MAHKEMESİNE GÖNDERİLMİŞ VE YÜKSEK MAHKEME TARAFINDAN HAKLILIĞIMIZ TESCİL EDİLMİŞTİR.

BU KARAR ÜZERİNE  İLGİLİ YÖNETMELİK DERNEĞİMİZİN TALEBİ DOĞRULTUSUNDA DAVALI  GIDA YÖNETİM KURULU

 

TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI TARAFINDAN DEĞİŞTİRİLMİŞTİR.

DANIŞTAY 10. DAİRESİNİN  10.12.2015 TARİHLİ KARARI İLE DAVACI DERNEĞİN (VETERİNER HEKİMLER DERNEĞİ) İTİRAZLARI DOĞRULTUSUNDA GEREKLİ DÜZENLEMELERİN YAPILMIŞ OLMASI NEDENİ İLE  AYRICA BİR KARAR ALINMASINA GEREK OLMADIĞINA DAİR KARARI TARAFIMIZA ULAŞMIŞ OLUP,   MESLEKİ KAZANIMLARIMIZA AİT YANLIŞ UYGULAMALARDAN BİRİSİ DAHA AÇTIĞIMIZ DAVA İLE MESLEĞİMİZ LEHİMİZE SONUÇLANMIŞTIR.

VETERİNER HEKİMLER DERNEĞİ OLARAK BU GÜNE KADAR OLDUĞU GİBİ BUNDAN SONRADA MESLEĞİMİZ VE MESLEKTAŞLARIMIZIN KAZANIMLARININ BEKÇİSİ OLACAĞIMIZI BİLDİRİR SAYGILAR SUNARIZ.

 

VETERİNER HEKİMLER DERNEĞİ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.