• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
Nihat Köse, “İnsanlarda Görülen Hastalıkların Yüzde 61’i Hayvan Kökenli”

Nihat Köse, “İnsanlarda Görülen Hastalıkların Yüzde 61’i Hayvan Kökenli”

ABONE OL
Nisan 4, 2020 18:47
Nihat Köse, “İnsanlarda Görülen Hastalıkların Yüzde 61’i Hayvan Kökenli”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Dünya Veteriner Hekimler Günü” nedeniyle Adana Veteriner Hekimler Odası tarafından Atatürk Parkındaki Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi. Atatürk Anıtına çelenk konularak saygı duruşunda bulunuldu, istiklal marşı okundu. Oda Başkanı Nihat Köse, Dünya Veteriner Hekimler Birliği kararıyla 2001 yılından bu yana her yıl nisan ayının son cumartesi gününün Dünya Veteriner Hekimler Günü olarak kutlandığını söyledi.Otuz yıldır yapılamayan “Veteriner Hekimlikte Uzmanlık Eğitimi” ile ilgili yönetmeliğin vakit geçirilmeden yayınlanmasını isteyen Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, sağlık çalışanlarının özlük hakları ile ilgili iyileştirmelerde, hayvan sağlığı alanı ve veteriner hekimler hariç tutulmasını eleştirdi,” Oysa insanlarda görülen hastalıkların yüzde 61’i hayvan kökenlidir.” dedi.Dünya Veteriner Hekimler Günü 2016 yılı temasının “Tek sağlık yaklaşımı ve sürekli eğitim” olarak belirlendiğini ifade eden Nihat Köse, “Tek Sağlık konsepti özellikle son yıllarda ortaya çıkan yeni zoonotik hastalıkların İnsan, hayvan ve çevre sağlığı ile uluslarası ticaret ve ekonomi üzerine oluşturduğu küresel etkilere bağlı olarak ABD ve AB’deki girişimler sonucu gündeme gelmiştir. Tek dünya tek sağlık yaklaşımı; İnsan, hayvan ve çevrenin optimal sağlığı ile yerel, ülkesel ve küresel olarak çalışan değişik disiplinlerin işbirliği faaliyetleri olarak önem kazanmıştır.” dedi.

Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse,yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi:

“Gelişmiş ülkelerin eğitim politikası ve planlamalarında; kalite, verimlilik ve fayda-zarar analizleri temel alınmaktadır. Aynı zamanda; Ülke öncelikleri doğrultusunda hayat boyu eğitim felsefesini kabul eden bir eğitim sistemi oluşturulmaktadır. Ne yazık ki eğitim sistemimizde bu kriterlerin dikkate alındığını söylemek pek mümkün değildir. Gerekli araştırma ve altyapı çalışmaları yapılmadan kurulan fakülteler, hesaplanmadan arttırılan öğrenci kontenjanları, Veteriner hekimlik mesleği görev alanlarına müdahale eden meslek gruplarının karmaşası gibi sorunlar artarak devam etmektedir. Veteriner Hekimlik saygın ve stratejik bir meslektir. Her geçen gün sorumluluklarımız artmakta ve değişmektedir. Bu nedenle Veteriner Hekimliği mesleğine hizmet eden başta Üniversitelerimiz olmak üzere tüm kurumların dünyadaki değişen şartlara ve yeniliklere uyum sağlamaları, biz veteriner hekimlerin de birey olarak yaşam boyu eğitim kuralını kabullenmemiz de kaçınılmaz bir ihtiyaçtır.

Gelişmiş dünyada, insan ve hayvan sağlığı alanında ortak çalışmalar artarak devam ederken, ülkemizde, ayrıştırma çabaları sergilenmektedir. Sağlıkla ilgili yapılan çalışmalarda, sağlık çalışanlarının özlük hakları ile ilgili iyileştirmelerde, hayvan sağlığı alanı ve veteriner hekimler hariç tutulmaktadır. Oysa, insanlarda görülen hastalıkların %61 hayvan kökenlidir. Yeni ortaya çıkan hastalıklarda bu oran %75 dir. Bu nedenle, insan sağlığı ve hayvan sağlığı alanlarındaki çalışmaların ayrı ele alınması mümkün değildir. Gelişmiş dünya bunun farkındadır. Ve bizlerde bunun farkına varmalıyız.

30 YILDIR YAPILMAYAN YASAL DÜZENLEME GERÇEKLEŞTİRİLMELİ

Tıp, diş hekimliği ve eczacılıkta uzmanlık eğitimi yapılırken sağlık sınıfı içerisinde yer alan Veteriner hekimlikte uzmanlık eğitimi başlatılamamıştır. YÖK yasasında yapılan değişikliğe rağmen Veteriner Hekimlikte Uzmanlık Yönetmeliği 2 yıldır tüm hazırlıkların tamamlanmasına rağmen hala yayınlanamamıştır. 30 yıldır yapılamayan “Veteriner Hekimlikte Uzmanlık Eğitimi” ile ilgili hazırlanmış olan Yönetmeliğin vakit geçirmeden yayınlanması gerekmektedir. AB uyum çerçevesi kapsamında yürütülen “Mesleklerin Tanınması” ve “Mesleklerin Serbest Dolaşımı” konulu çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmalar, AB katılım öncesinde, sürekli eğitimi ve bu konudaki yasal düzenlemelerin yapılmasını daha da önemli hale getirmektedir.

Diğer taraftan Sağlık Bakanlığı bünyesinde veteriner hekim sayısı her geçen gün azalmış var olan veteriner halk sağlığı ile ilgili birimler de kapatılmıştır. Bunların yanında sağlık çalışanlarının özlük hakları ile ilgili düzenlemelerde, her nedense anlaşılmaz bir tavırla veteriner hekimler hep mağdur edilmiştir.

Gelişmiş dünya ülkelerinde veteriner hekimlere verilen değerin, Ülkemizde de verileceği günlerin gelmesini umut ediyoruz”

Adana Atatürk Parkı’nda yapılan Dünya Veteriner Hekimler Günü törenine Çukurova Üniversitesi Ceyhan Veteriner Gakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Çelik, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Halıgür, İl Tarım Müdür Yardımcısı Muhammet Ali Tekin, Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, çok sayıda veteriner hekim katıldı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.