• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
Dünya Veteriner Hekimler Günü Adana’da Kutlandı

Dünya Veteriner Hekimler Günü Adana’da Kutlandı

ABONE OL
Mayıs 6, 2022 06:07
Dünya Veteriner Hekimler Günü Adana’da Kutlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya Veteriner Hekimler Günü Adana’da 30 Nisan Cumartesi günü saat 11:00 de Atatürk Parkı’nda çelenk koyup basın açıklamasıyla kutlandı.

Programda Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse bir basın açıklaması yaptı.

Etkinliğe siyasilerden Metanet Çulhaoğlu, Ayhan Barut, Zülfikar İnönü Tümer destek olurken Ziraat mühendisleri Odası Başkanı, Tabip Odası Başkanı, Tümob İl Sekreteri, Ziraat mühendisleri Odası Başkanı katıldı.

DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

Dünya Veteriner Hekimler günü her yıl ayrı bir temayla nisan ayının son cumartesi günü kutlanmaktadır. Bu yıl ki temamız ‘’Veteriner Hekimlerin Zorluklarla Mücadele Azminin Güçlendirilmesi’’ olarak belirlenmiştir. Biz de Türk Veteriner Hekimleri olarak bugün mesleğimizin; Hayvan sağlığına, toplum sağlığına, çevre sağlığına katkılarını anlatmak, Veteriner Hekimlerin, acı çeken ama dertlerini anlatamayan canlılara yaptıkları yardımın manevi mutluluğunu anlatmak istiyorduk. Derdini anlatamayan hayvanların sesi olduğumuzu, ‘’Tek Sağlığın’’ ne demek olduğunu, yaşadığımız pandemide filyasyon ekiplerinde görev almamıza rağmen aşılamada sağlık sınıfında yer almadığımızı, sağlık sınıfında yapılan en ufak bir özlük hakları iyileştirmesinde bile bizden bahsedilmemesinin mesleğimize haksızlık olduğunu, pandeminin en acı şekilde öğrettiği gıdanın öneminde veteriner hekimlerin hayvancılığa olan katkılarının yok sayıldığını, ama tam gün yasasıyla Doktorlara ve Diş Hekimlerine getirilen kamuda çalışanların muayenehane açma yasağının hemen bize de uygulanışını, daha önce fiili hizmeti biz alırken anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle doktorlara diş hekimlerine ve diğer sağlık çalışanlarına da verilmeli gerekçesiyle iptal edilerek yeni çıkan yasada veteriner hekimlerin yok sayılışını anlatmak istiyorduk.

Sağlıkta şiddet yasası çıkarılırken yasada veteriner hekimlerin olmadığını anlatmak istiyorduk. Serbest Çalışan Veteriner Hekimlerin emekli olduklarında 2 – 3 bin lira gibi ücretler aldığını yeşil pasaport haklarının diğer akademik meslek grupları ile birlikte yok sayıldığını anlatmak istiyorduk.

Bu yıl ki temamız ‘’Veteriner Hekimlerin Zorluklarla Mücadele Azminin Güçlendirilmesi’’ olmasına rağmen bütün bu olumsuzlukların azmimizi kırdığını, azmimizin dayanıklılığımızın arttırılmasında bireysel mücadelemizin yeterli olmayacağını, bütün meslek kuruluşlarımızın, hükümetlerin, yeterli eğitim-öğretim, rehberlik, işbirliğini artıracak şekilde veteriner hekimlerin desteklenmesi gerektiğini anlatmak istiyorduk. Sağlıklı beslenmenin başarılı ve mutlu toplumlar yaratacağını; Sağlıklı beslenmenin en temel insan hakkı olduğunu, bunun için de hayvansal proteinin önemli olduğunu, başarılı bir hayvancılığında ancak mutlu veteriner hekimlerle olacağını anlatmak istiyorduk ama geçtiğimiz gün Yozgat Sorgun’da bir kesimhanede meslektaşımız sorumlu Veteriner Hekim Volkan LALE, Halk Sağlığına uygun olmadığı için tüketimine izin vermediği bir karkas et için bıçaklanarak katledilmiştir. Meslektaşımız tek kaygısı insanları ve halk sağlığını korumaktı. Maalesef kaybettik. Kesimhanelerin kesim yapılan yerlerine görevlilerden başkasının girmesi yasak olduğu halde dışarıda kasaplık yapan ve kesimhanede olmaması gereken insanların oraya girebilmesi manidardır. Ülkemizin birçok yerinde ruhsatlı kesimhanelerin olmaması, kesimhanelerin kendi görevlilerinin bulunmaması; Veteriner Hekimleri kasaplar ile karşı karşıya getirmektedir. Bu durum son olarak da bir meslektaşımızın canına mal olmuştur.

Sağlıkta şiddet yasasında veteriner hekimlerin olması için daha ne kadar meslektaşımızı kaybetmemiz gerekmektedir. Ayrıca da geçen hafta hayvanları aşılamaya giden meslektaşlarımız saldırıya uğramışlardır. Kaçak kesimlerin önlenmesinde, gıda kontrolünde hiçbir kolluk kuvveti olmadan görev yapan meslektaşlarımızın maalesef ki can güvenliği yoktur. Buradan yetkilileri uyarıyoruz biz artık şiddet görmek istemiyoruz . Canlarımızı kaybetmek istemiyoruz. O nedenle ivedilikle ruhsatlı kesimhaneler kurarak oralarda yeterli güvenlik önlemleri alınmalıdır. Veteriner Hekimler sağlıkta şiddet yasasının içinde mutlaka bulunmalıdır.

Nihat KÖSE
Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.