• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
Covit-19 Pandemisi Tedbirleri Süresince Kurban Hizmetleri

Covit-19 Pandemisi Tedbirleri Süresince Kurban Hizmetleri

ABONE OL
Temmuz 3, 2020 06:07
Covit-19 Pandemisi Tedbirleri Süresince Kurban Hizmetleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adana Veteriner Odası Başkanı Nihat Köse pandemi sürecinde yaklaşan Kurban Bayramı için alınması gereken özel önlemleri açıkladı. Başkan Köse açıklamasında şunları belirtti.

Pandemi yaşadığımız şu günlerde yaklaşan Kurban Bayramı’nda özel önlemler alınması gerektiği açıktır.

Covit – 19 salgını nedeniyle daha da büyük önem kazanan gıda güvenliği, kurbanın kesimi, kesim yerleri, kesecek kişilerin sağlığı, hayvan nakilleri, araçların dezenfeksiyonu çok daha fazla dikkatli ve kurallara tam uyumla yürütmemiz gereken süreç haline gelmiştir. Bu nedenlerle pandemi süresince yürütülecek kurban hizmetlerinde geçen yıllara göre  ilave önlemlerin alınması büyük önem kazanmıştır.

Kurban hizmetleri süresince kurbanlık hayvan tedarikinde, nakillerinde, satış ve kesim yerlerinde hayvan sağlığı, hayvan refahı, veteriner halk sağlığı ve çevre sağlığı açısından herhangi bir risk ve aksaklık yaşanmaması için çalışmalar İl Pandemi Komisyonu ile Kurbanlık Hizmetleri Komisyonunun iş birliği içinde yürütülmeli, bu komisyonda mutlak suretle Veteriner Hekim odasının temsilcisi bulunmalıdır.

Kurban satış, kesim ve parçalama yerlerinde Veteriner Hekim Odaları ile işbirliği içerisinde Serbest Veteriner Hekimlerden yararlanılarak yeterli sayıda Veteriner Hekim istihdamı ile etkin bir denetim yapılmalıdır.

İller arasında hayvan nakli yapacak kişiler hem gidişlerinde hem de bayram sonrası dönüşlerinde sağlık kontrolünden geçirilmelidir.

Hayvan pazarları satış yerlerine giriş çıkışlarda hijyen tedbirlerinin alınması ve giriş çıkışlarda kişilere ateş ölçümü yapılması, eldiven, galoş maske gibi tedbirlerin alınması, Pazar yerinin kapasitesinin yarısı kadar insanın alınması önemlidir.

Ayrıca kesimhaneler, kurban kesim yerleri vardiyalı ve randevulu olarak kesim yapmalılar. Kesimler bayramın 1.2.3. gününe yayılmalıdır. Her vardiyada her kesim merkezinde 4 ( dört ) Veteriner Hekim görevlendirilmelidir.

Kesim yapacak kasaplar ve yardımcı personelin sağlık kontrolleri yapılmalı, önlük,çizme,bone,maske ve eldiven kullanması sağlanmalıdır. Kesimden sonra elde edilen etler ve tüketilebilir sakatatlar sahiplerine ayrı ve gıda ambalajına uygun şekilde teslim edilmelidir.

Adana Veteriner Hekimler Odası olarak bu süreçte ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmaya ve bu sürecin sorunsuz geçmesi için tüm katkıları sunmaya hazır olduğumuzu belirtmek isterim.

Nihat Köse
Adana Veteriner Hekimler
Odası Başkanı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.