• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
Adana’da Veteriner Hekimler Filyasyon Ekiplerinde görev yapıyor

Adana’da Veteriner Hekimler Filyasyon Ekiplerinde görev yapıyor

ABONE OL
Aralık 18, 2020 15:02
Adana’da Veteriner Hekimler Filyasyon Ekiplerinde görev yapıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2019 yılından bu yana tüm Dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Coronavirüs Pandemisi tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de can kayıplarına neden olduğu gibi ekonomimizde de ciddi sorunlara neden oldu; olmaya devam ediyor.
Biz Veteriner Hekimler olarak bu hastalıkla mücadelede ilk günlerden bu yana mücadelede görev aldık almaya devam edeceğiz. Pandeminin ilk günlerinde Türkiye’deki bütün Veteriner Fakültelerinde görev yapan Virolog Akademisyenler, yapılanlar yapılması gerekenler açıklamalarda bulundular. Bilim adına görüşlerini anlatmaya pandemiden kurtulmanın yollarını göstermeye devam ediyorlar. Aşı üretimi için ilk aşama olan virüsün izole edilmesi çalışmalarında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde görevli Prof. Dr. ( Veteriner Hekim ) Aykut ÖZDAREN deki ve Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinde Prof Dr. Aykut ÖZKUL başarılı çalışmalara imza attılar.

Pandemi devam ediyor aşılama yapılıncaya kadarda ülkemizde bir bağışıklık geçirinceye kadar yapılan mücadelede filyasyon ekipleri en ön safta görev yapmaya devam ediyorlar. Aşılama yapılıncaya kadar hastalıkların tespiti, takibi, maske, mesafe, hijyen kurallarına uymak en önemli silahımız. Pandeminin yoğunlaştığı hasta ve vaka sayımızın arttığı bu günlerde ilimizde Veteriner Hekimler filyasyon ekiplerinde görev yapmaya başladı.

Tabiî ki biz Veteriner Hekimler ihtiyaç duyulduğunda en ön safhalarda mücadele etmeye hazırız. Verilecek görevden kaçmamız söz konusu olamaz. Filyasyon ekiplerinde çalışan tüm sağlık çalışanlarına ve de orada görev yapan meslektaşlarıma minnettarız.

Bu arada meslektaşlarımızın bu çalışmalarını saygı ile ve minnetle anarken bu vesile ile bazı konuları da anımsatmak isterim. Veteriner Hekimler fiili hizmet verilirken sağlık çalışanlarının dışında tutulmuştu, pandemi bize öğretti ki Veteriner Hekimler bu işin dışında olamaz. Sağlık çalışanlarının özlük haklarında emekliliklerinde iyileştirme yapılırken Veteriner Hekimler bu işlin dışında tutulmuştu. Bunun derhal düzeltilmesi gerekmektedir. Günümüz dünyasında artık sağlık ‘’Tek Sağlık’’ konseptinde bütün bilim dallarının ortaklaşa çalışması ile geçirilen geliştirilen bir bilim haline gelmiştir.
Bu vesileyle, Veteriner Hekimlerinde aşılamada 1. Grupta yer alması, özlük haklarında düzenlemeler yapılması ; zoonozlar , ki Covid 19 da bir zoonozdur. Enfeksiyonların kaynağı düşünüldüğünde, Veteriner Hekimlerin sağlığın olmazsa olmaz bir parçası olduğu açıktır.

Nihat KÖSE
ODA BAŞKANI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.