• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
3 KASIM TEK SAĞLIK GÜNÜ

3 KASIM TEK SAĞLIK GÜNÜ

ABONE OL
Kasım 3, 2020 10:31
3 KASIM TEK SAĞLIK GÜNÜ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Artık gelişmiş Dünya’da sağlık ‘’ Tek Sağlık ‘’ konseptinde değerlendirilmektedir. 3 Kasım günü ülkemizde ‘’Tek Sağlık ‘’konusunda farkındalık yaratılmak amacıyla çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Sağlıklı Çevre, Sağlıklı Hayvan, Sağlıklı Gıda, Sağlıklı İnsan, Sağlıklı Toplum. Sağlık başka türlü güvenceye alınamaz. Dünya, çevre bizlere atalarımızdan miras değil, çocuklarımızın emanetidir.  Sağlıklı çevre olmadan, sağlıklı gıda olmadan  ( sağlıklı ve yeterli gıdaya ulaşmak insan olmaktan kaynaklanan en temel insan hakkıdır) sağlıklı bir toplum olamaz.

Şu günlerde yaşadığımız bir çok can kaybına ve ekonomik zarara yol açan Covid- 19  pandemisinin yanında çok yakın zamanlarda yaşadığımız Kuş Gribi,Şarbon, Domuz Gribi Sars, Mers gibi hastalıkların zoonotik hastalıklar düşünüldüğünde Veteriner Hekimliğin yaşamsal önemi daha da iyi anlaşılacaktır. İnsanlarda görülen enfeksiyon hastalıkların 2/3 ünün, Sağlık Bakanlığının ihbarı mecburi olarak ilan ettiği hastalıkların %80 inin Bioterörizimde kullanılan mikroorganizmaların % 100 ünün hayvansal kökenli olduğu düşünüldüğünde ‘’Tek Sağlık ‘’ yaklaşımının önemi daha da iyi anlaşılacaktır.

İşte bu bahsettiğimiz sorunları yaşamamak, sağlıklı bir dünya da  sağlıklı insanlar olarak yaşayabilmemiz için, hemen bugün, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Belediyelerde Veteriner Halk Sağlığı Daire Başkanlıkları kurularak çalışmalara başlanmalıdır.

Unutulmamalıdır ki Zoonotik Hastalıklarla mücadelede başarının yolu, Veteriner Hekimler, beşeri Hekimler ve diğer sağlık sınıfı mesleklerin bütüncül bir yaklaşımla ‘’ Tek Sağlık ‘’ konseptine sıkıca sarılmaktan geçer.

Saygılarımızla

Nihat KÖSE
Oda Başkanı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.