COVİD-19 aşılamasında Veteriner Hekimlere büyük haksızlık yapılmıştır.

COVİD-19 aşılamasında Veteriner Hekimlere büyük haksızlık yapılmıştır.

Ülkemizi ve Dünya’yı etkisi altına alan birçok insanımızın canına mal olan pandeminin ; tüm önlemlere ve mücadeleye rağmen önüne geçilememiştir. Pandemiyle mücadelenin en önemli ayağı olan aşılamada öncelikle gruplar belirlenirken ne yazık ki Veteriner Hekimler bu aşılama listesinin dışında tutulmuştur. Bunun en önemli nedeni bilgisizliktir. Covit-19 pandemisinin yaban hayatından insanlara bulaştığı, insandan insana, hatta bazı hayvanlara da insanlardan bulaştığı tespit edildi. Virüsün mutasyon yapma yeteneği göz önünde bulundurulduğunda, yarın hayvanlardan insanlara, insanlardan diğer insanlara, insanlardan hayvanlara, hayvandan hayvana bulaşma yeteneği kazanmayacağını kimse söyleyemez. Eğer bu olursa insanlarımızı eve kapatabilirken, sokağa çıkma yasağı ile önlemler alırken bile önüne geçemediğimiz salgınla mücadele imkansız hale gelecektir. Sokaklarımızda binlerce hayvan varken hepimizin evinde hayvan beslenirken, virüsün hayvandan hayvana ve hayvandan insana, insandan hayvana bulaşma yeteneği kazanması durumunda felaketimiz olacaktır.Her gün onlarca hayvanla ve hayvan sahibiyle temas eden ve hayvanlarda başka salgınlarda olduğu gibi olası bu salgınıda kontrol altına alacak veteriner hekimler korunamazsa hastalığın yayılmasında en büyük odak haline geleceklerdir.

Ayrıca da pandemi boyunca herkes kendini korumaya çalışırken kendini eve kapatmayan, ihtiyaç duyulduğunda en ön saflarda filyasyon ekiplerinde yer alan Veteriner Hekimler aşılamada sağlık sınıfının dışında tutuldu. Tıpkı sağlıkta şiddet yasasında ve fiili hizmet kanununda olduğu gibi. Bu Veteriner Hekimleri rencide etmiştir. İhtiyaç duyulduğunda sağlık sınıfında ve hekim olarak değerlendirilen; aşılamada dışında tutulmamız kabul edilebilir değildir.

Aşı temininde bütün Dünya da görüldüğü üzere yerli aşıyı üretmek hem halkımızın sağlığı için hem de ekonomik açıdan büyük önem taşımaktadır. Bilinmektedir ki ülkemizin en önemli aşı çalışmalarını Virolog Akademisyen olan Veteriner Hekimler yürütmektedir. Yani yakın zamanda Veteriner Hekimlerin ürettiği aşılarla halkımız aşılanacaktır. Biz Veteriner Hekimlerde sanırım kendi meslektaşlarımızın ürettiği aşıyla aşılanacağız.

Biz Veteriner Hekimler evde kalmadık zoonozlarla mücadele ettik, biz Veteriner Hekimler evde kalmadık halkımızın sağlıklı gıdaya ulaşması için çaba harcadık, halk sağlığının korunması için çalıştık. Kırılsak ta, haksızlığa uğrasak ta mücadeleye devam edeceğiz.

Nihat Köse
Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Çanakkale geçilemedi tarihin akışı değişti

Çanakkale geçilemedi tarihin akışı değişti

Mart 18, 2023, Çanakkale geçilemedi tarihin akışı değişti için yorumlar kapalı
Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanlığı Çorum’da Meslektaşlarına Yapılan Çirkin Saldırıyı Kınadı

Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanlığı Çorum’da Meslektaşlarına Yapılan Çirkin Saldırıyı Kınadı

Ekim 27, 2022, Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanlığı Çorum’da Meslektaşlarına Yapılan Çirkin Saldırıyı Kınadı için yorumlar kapalı
Adana’da sokak hayvanları özel veteriner kliniklerince de kısırlaştırılacak

Adana’da sokak hayvanları özel veteriner kliniklerince de kısırlaştırılacak

Ağustos 4, 2022, Adana’da sokak hayvanları özel veteriner kliniklerince de kısırlaştırılacak için yorumlar kapalı
Dünya Veteriner Hekimler Günü Adana’da Kutlandı

Dünya Veteriner Hekimler Günü Adana’da Kutlandı

Nisan 30, 2022, Dünya Veteriner Hekimler Günü Adana’da Kutlandı için yorumlar kapalı